Paskolos dirbantiems užsienyje: sudėtingiau, tačiau įmanoma
Remiantis skirtingų šaltinių duomenimis, dirbti į užsienį gali būti išvykę apie 1 milijoną lietuvių. Tiesa, nemažai tautiečių gyvena „dviem kojomis“: dirba užsienyje, tačiau reguliariai grįžta ir į Lietuvą, kurioje yra likusios antrosios pusės, neretai – ir su atžalomis. Tad, natūralu, pastarieji susiduria su didesniais ar mažesniais poreikiais, pradedant automobilio remontu ir baigiant būsto įsigijimu, kurių patenkinti, net ir užsienyje gaunamo, lietuviško algos vidurkį įprastai viršijančio, uždarbio nepakanka.
Emigrantai, diskutuodami dėl paskolos Lietuvoje galimybėmis su asmenimis, kuriems ša tema trūksta objektyvios informacijos, neretai girdi pačių įvairiausių mitų ar „sutirštintų“, su realybe prasilenkiančių faktų, kurie, tikėtina, priverčia nuleisti rankas, net nepabandžius realiai gauti paskolos. Visgi, kreditų išdavimo dirbantiems užsienyje turėtų nepaskatinti prarasti optimizmo.
Įstatymiškai paskolų žmonėms, gyvenantiems ir dirbantiems ne Lietuvoje ar gaunantiems pajamas ne eurais, išdavimas nėra ribojamas. Tiesa, šioje situacijoje reikia paminėti ir atsakingo skolinimosi principus bei paskolų išdavimo įstaigų rizikos valdymą, kuriais remiantis, emigrantų pateiktų paskolos paraiškų vertinimas yra atliekamas griežčiau. Kreditoriai neišduoda paskolos, jei surinkti duomenys rodo padidintą riziką, jog paskolos gavėjas nebus pajėgus gražinti paskolą.
Taigi, norėdami pasidalinti objektyvia informacija šia tema, šiame straipsnyje aptarsime tai, kas svarbiausia – paskolos dirbantiems užsienyje ir kokia galimybė jas gauti mūsų tautiečiams.
- Paskolų rūšys dirbantiems užsienyje
- Paskolos privalumai ir trūkumai dirbantiems užsienyje
- Kokios rizikos vertinamos?
- Ko reikia, norint gauti paskolą dirbantiems užsienyje?
- Kokių dokumentų gali prireikti, norint gauti paskolą?
- Kaip pagerinti paskolos gavimo galimybes, dirbant užsienyje?
- Paskolos teikėjai
- Papildomi saugikliai
Paskolų rūšys dirbantiems užsienyje
Nepriklausomai nuo fakto, kurioje šalyje – Lietuvoje ar bet kuriame kitame pasaulio kampelyje – dirbama, žmonės gali susidurti su skirtingais poreikiais, pavyzdžiui, būtinybe kuo greičiau padengti seną skolą (neretai – net ir gautą ne savo, bet, pavyzdžiui, tėvų vardu) už komunalinius įsiskolinimus ir baigiant nuosavo būsto Lietuvoje įsigijimu. Reaguojant į tai, paskolas dirbantiems užsienyje galima suskirstyti į skirtingas rūšis, tarpusavyje besiskiriančias tokiomis sąlygomis, kaip maksimali galima paskolos suma ir terminas, palūkanų norma bei kiti aktualūs niuansai, galintys prisidėti prie galutinio sprendimo, susijusio su paskola. Beje, atkreipiame dėmesį, jog tokios atskiros finansinės paslaugos, kaip paskolas dirbantiems užsienyje, nėra. Pastaroji tokiomis pačiomis sąlygomis yra išduodama tiek Lietuvoje, tiek svetur gyvenantiems asmenims.
Paskola automobiliui dirbantiems užsienyje
Tikslinė paskola automobiliui, dirbantiems užsienyje (taip pat, žinoma, ir Lietuvoje plušantiems tautiečiams) – galimybė individualius poreikius atitinkančią transporto priemonę įsigyti bei jos teikiamais privalumais naudotis tuojau pat, išvengiant būtinybės visą reikiamą sumą turėti iš karto. Paskola automobiliui, lyginant su kita alternatyva – automobilio lizingu, išsiskiria įvairiapusišku lankstumu: nėra KASKO draudimo būtinybės, galima rinktis tiek naujesnę, tiek senesnę transporto priemonę, nereikia pradinio įnašo ir pan.
Vartojimo paskola dirbantiems užsienyje
Vartojimo paskola dirbantiems užsienyje – įprastai sąlyginai nedidelė paskolos suma, kurią ketinama panaudoti įvairių asmeninių ar namų ūkio reikmių patenkinimui. Tai – paskolų rūšis, kurią galima rasti dažno Lietuvoje veiklą įregistravusio kreditoriaus (greitųjų kreditų bendrovės, bankai, tiek kredito unijos) teikiamų finansinių paslaugų asortimente.
Būsto paskola dirbantiems užsienyje
Didelė dalis svečioje šalyje plušančių tautiečių ateities planuose mato savo ir savo šeimos gyvenimą ne kažkur už jūrų marių, bet čia, Lietuvoje, tad būsto paskola dirbantiems užsienyje išlieka svarbia paskola tarp šios kategorijos klientų. Žinoma, būsto paskola gali apima ne tik nuosavo gyvenamojo ploto įsigijimą, bet ir namų remontą, baldų, buitinės technikos įsigijimą ir pan.
Greita paskola dirbantiems užsienyje
Paskolos išdavimo greitis – viena svarbiausių kredito sąlygų, aktuali dažnam svetur dirbančiam lietuviui, pavyzdžiui, tokioje situacijoje, kai į Lietuvą grįžtama trumpam ir būtent tuo laikotarpiu, susidūrus su vieno ar kito poreikio patenkinimu, yra reikalingi pinigai. Greita paskola dirbantiems užsienyje, dėl tam tikrų aplinkybių, susijusių su sudėtingesniu mokymo vertinimo procesu, laiko atžvilgiu gali užtrukti šiek teik ilgiau, nei greitieji kreditai, suteikiami tautiečiams, pastovias pajamas gaunantiems Lietuvoje. Žinoma, net ir tokiu atveju, kreditoriai, suvokdami potencialių paskolos gavėjų operatyvumo pageidavimą šios finansinės paslaugos atžvilgiu, dirbtinai paskolos išdavimo procesų nevilkina ir stengiasi užtikrinti, jog greitai paskola taip ir liktų….greita.
Paskolos privalumai ir trūkumai dirbantiems užsienyje
Kaip ir visos paskolos, taip ir paskolos dirbantiems užsienyje turi tam tikrų privalumų bei trūkumų, su kuriais derėtų susipažinti bei juos įvertinti, prieš pasirašant paskolos sutartį.
Privalumai
Galimybė finansuoti didesnius pirkinius
Priklausomai nuo konkrečios paskolos rūšies, ši finansinė paslauga gali pagerinti gyvenimo kokybę, įsigyjant tokius didesnius pirkinius, kaip būstas, automobilis, buitinė technika, kelionės ir pan.
Lengvesnis asmeninių finansų valdymas
Pasirinkus individualią finansinę situaciją atitinkančias paskolas grąžinimo sąlygas, neatsiejamas nuo paskolos termino ir su tuo susijusios mėnesio įmokos dydžio, paskola neturėtų tapti didele finansine našta. O, žinant, kokią sumą kiekvieną mėnesį reikia skirti šio finansinio įsipareigojimo vykdymui, asmeninio finansų tvarkymas yra visiškai nesudėtingas.
Patogumas ir lankstumas
Greitosios paskolos gali būti išduodamos nepriklausomai nuo gyvenamosios vietos. Paskolų lankstumas aktualus visiems, o ypač – užsienyje gyvenantiems asmenims, kuriems būtinybė nuvykti į kredito bendrovės padalinį taptų nemenka kliūtimi, norint pasinaudoti šia finansine paslauga.
Trūkumai
Papildoma finansinė našta ir atsakomybė
Net jei asmuo, įvertinus teorines galimybes grąžinti pageidaujamo dydžio paskolą, yra pajėgus prisiimti naujus finansinius įsipareigojimus, būtina suprasti, jog tai – papildoma našta ir atsakomybė, su kuria reikės tinkamai susidoroti. Paskola, pervesta į asmeninę banko sąskaitą, patenkinus vieną ar kitą poreikį, dažniausiai tiesiog „išgaruoja“, o skola, kurią privalu padenginėti sutartyje numatytą laikotarpį, mokant nustatyto dydžio įmokas, deja, niekur, iki kol nebus grąžinta cento tikslumu, nedings.
Galimos didesnės palūkanos
Kaip vienas iš galimų saugiklių, kurį kredito bendrovės, suteikdamos paskolą užsienyje dirbantiems lietuviams ir priimdamos su tuo susijusią riziką, neretai yra būtent didesnės, lyginant su „standartiniais“ atvejais, kai paskola išduodama Lietuvoje pajamas gaunantiems asmenims, palūkanos.
Sudėtingesnis paskolos dokumentų tvarkymas
Dirbant Lietuvoje ir norint gauti paskolą iš vienos ar kitos čia veikiančios kredito bendrovės, dažnai pakanka spustelėti vos kelis mygtukus ir pinigai, patenkinus paraišką, kone akimirksniu „įkrenta“ į banko sąskaitą. Tuo tarpu asmenys, dirbantys svetur, gali susidurti su šiek tiek sudėtingesniu procesu, dažnai neatsiejamu nuo būtinybės pateikti papildomus dokumentus (darbo sutartis, asmeninės banko sąskaitos išrašas už tam tikrą laikotarpį ir kita). Ir būtent nuo to, kaip sparčiai asmuo, norintis gauti paskolą, kreditoriui juos pateiks, didele dalimi priklauso ir paskolos išdavimo greitis.
Kokios rizikos vertinamos?
Pirmasis į paskolų dirbantiems užsienyje išdavimo įstaigų akiratį patenkantis vertinimo objektas – valiuta, kuria gaunamos pajamos. Pavyzdžiui, dirbantiems Didžiojoje Britanijoje ir uždirbantiems svarais, arba dirbantiems Norvegijoje ir atlyginimą gaunantiems kronomis, paskola tampa rizikingesnė dėl valiutų kursų svyravimo. Nukritus valiutų kursui paskola tampa brangesnė. Priklausomai nuo politinės situacijos, tam tikra valiuta tam tikru laiku gali būti vertinama kaip itin rizikinga, pavyzdžiui, šiuo metu neužtikrintumas dėl Brexit specialistus verčia tikėti, jog esant nepalankiam išstojimo scenarijui, svaro kursas gali stipriai kristi.
Kitas svarbus niuansas – itin sunku vertinti paraišką pateikusio žmogaus kredito istoriją. Priklausomai nuo šalies, kurioje dirba emigrantas, paskolų išdavimo įstaiga, gali negauti pakankamai duomenų susidaryti vaizdą apie žmogaus kredito istoriją. Galbūt yra paimtos paskolos užsienio šalyje, galbūt pajamos nėra nurodomos tiksliau, o išlaidos nėra žinomos. Bet kokios informacijos trūkumas neleidžia apskaičiuoti, kokia paskola gali būti išduodama konkrečiam žmogui bei ar žmogus bus pajėgus ją išmokėti.
Tiek vartojimo paskolą, tiek nedidelės sumos greitąjį kreditą teikiančio kreditų įmonės turi atsižvelgti į atsakingo skolinimo nuostatas ir paskolos gavėjas, nesvarbu kur dirba, turi atitikti šias sąlygas:
- LR pilietis arba turintis leidimą nuolat gyventi ir dirbti Lietuvoje;
- Pilnametis paskolos gavėjas;
- Turintis nuolatinį pajamų šaltinį ir paskutinėje darbovietėje išdirbęs mažiausiai 4-6 mėnesius;
- Maksimali mėnesinė kreditų grąžinimo ir palūkanų įmokų suma, negali viršyti 40 proc. mėnesinių pajamų;
- Maksimalus paskolos terminas negali viršyti 30 metų;
- Paskolos gavėjas negali turėti negražintų paskolų kitose kreditų išdavimo įstaigose;
- Reikalingas geras kredito reitingas ir gera kredito istorija.
Tai pagrindiniai reikalavimai. Jų esmė – užtikrinti, jog paskolos gavėjas bus finansiškai pajėgus gražinti paskolą per sutartyje nurodytą laikotarpį. Kiekviena paskolas išduodanti įmonė, gali įdiegti papildomus reikalavimus rizikingesniems sandoriams.
Ko reikia, norint gauti paskolą dirbantiems užsienyje?
Pirmiausia, reikia kantrybės. Kiekviena paskolos išdavimo įstaiga turi savo taisykles ir protokolą. Vieni vertina griežčiau, kiti yra palankesni. Tai galioja tiek kalbant apie būsto paskolas, vartojamąjį kreditą ar greitąsias paskolas. Todėl norint gauti paskolą, emigrantas turėtų pateikti paraišką į kelias paskolų išdavimo įstaigas ir surinkti visą informaciją apie galimybes gauti paskolą. Verta pasidomėti individualiu paskolos pasiūlymu.
Antra, reiktų nepamiršti, jog nesvarbu, jog dirbama užsienyje, tačiau vertinami tokie pat arba labai panašūs kriterijai. Pavyzdžiui, yra reikalavimas, jog vienoje vietoje būtų išdirbta bent 6 mėnesius. Atkreiptinas dėmesys, jog kai kuriose šalyse įprasta, jog pasikeitus darbo pozicijai ar atlyginimui, sutartis yra perrašoma(ne pratęsiama, o perrašoma kaip nauja). Nors darbuotojas lieka toje pačioje įmonėje, nauja darbo sutartis traktuojama kaip naujas darbas ir išdirbtas laikotarpis skaičiuojamas vėl nuo nulio.
Ir galiausiai, paskolų išdavimo įstaigos prašys dokumentų išverstų į lietuvių kalbą. Todėl nusiteikite papildomoms išlaidoms. To gali neprireikti nebent imant greitąjį kreditą internetu, nedidelei sumai.
Kokių dokumentų gali prireikti, norint gauti paskolą?
Dirbantiems užsienyje, neužtenka pateikti asmens dokumentus ir prašymą paskolai gauti. Nesvarbu ar tai būsto paskola, ar lizingas ar vartojimo paskola, o gal greitasis kreditas
Papildomai gali prireikti dokumentų, kurie įrodytų pajamas ir jų pastovumą. Štai keletas pavyzdžių:
- Darbo užsienyje sutartis,
- Paskutinių 12 mėnesių banko sąskaitos išrašas, kuriame matytųsi su darbo santykiais susijusios pajamos,
- Jei atlyginimas gaunamas ne į sąskaitą, tuomet algalapiai ar kiti atlyginimo mokėjimą patvirtinantys dokumentai už paskutinius 12 mėn.,
- Jei paskolos prašytojas dirba pagal individualios veiklos sutartį ar sutartis – reikalinga deklaracija už paskutinių 24 mėnesių pajamas.
Visi dokumentai užsienio kalba turės būti išversti į lietuvių kalbą ir dažniausiai patvirtinti notaro. Dėl šio punkto papildomos informacijos teirautis paskolas išduodančioje kredito įstaigoje.
Kaip pagerinti paskolos gavimo galimybes, dirbant užsienyje?
Paskolos, nepriklausomai nuo to, išduodamos užsienyje ir Lietuvoje dirbantiems tautiečiams, yra neatsiejamos nuo būtinybės atitikti žemiau išvardintus reikalavimus.
- LR pilietybė arba nuolatinį leidimas gyventi Lietuvoje.
- Turimi finansiniai įsipareigojimai negali viršyti daugiau nei 40% pastoviai gaunamų pajamų.
- Negali būti pavėluotų įmokų ar įsiskolinimų.
- Turi būti bent 4 mėnesių nepertraukiamo darbo stažas ir nuolatinės pajamos.
Tai – būtinos sąlygos, kurių, net ir labai norint, „apeiti“ neįmanoma. Tiesa, paskolos dirbantiems užsienyje yra susijusios ir su papildomais niuansais, kuriuos, norint padidinti paskolos gavimo galimybes ar net pagerinti jos išdavimo sąlygas, derėtų apsvarstyti iš anksto ir „pakreipti“ reikiama kryptimi.
- Pasirūpinti gyvenamosios vietos Lietuvoje deklaravimu.
- Jei įmanoma, atlyginimą gauti į vieno iš Lietuvoje veikiančių komercinių banko sąskaitą.
- Jei įmanoma, atlyginimą gauti eurais arba viena iš paskolos davėjui priimtinų valiutų (svarai sterlingai, Norvegijos/Danijos/Švedijos kronoms, zlotai, doleriai ir kita).
Ir, žinoma, bene svarbiausias patarimas, kuriuo turėtų pasinaudoti visi potencialūs paskolų gavėjai: gyventi taip, jog kredito istorija nebūtų „teršiama“ tokiomis „dėmėmis“, kaip pradelstos paskolų įmokos, vėlavimas atsiskaityti su komunalinių paslaugų teikėjais ir pan.
Paskolos teikėjai
Paskolas dirbantiems užsienyje, konkrečiai savo interneto svetainėse išskirdami šią tikslinę klientų grupę, siūlo gana nemažai kredito bendrovių („Finbro“, „BigBank, „Creditea“, „Finbee“, „Mokilizingas“, „Mano.paskola“ ir kita). Žemiau išskyrėme preliminarias sąlygas (galima paskolos suma, laikotarpis, palūkanų norma), kuriomis remiantis, paskolą dirbantiems užsienyje siūlo dalis iš paminėtų kreditorių.
„Finbee“
Paskolos suma: 300 – 25 000 Eur.
Paskolos laikotarpis: 12 – 84 mėn.
Paskolai taikoma metinė palūkanų norma: nuo 7 proc.
„Mokilizingas“
Paskolos suma: 300 – 15 000 Eur.
Paskolos laikotarpis: 3 – 72 mėn.
Paskolai taikoma metinė palūkanų norma: nuo 4,9 proc.
„Mano.paskola“
Paskolos suma: 500 – 25 000 Eur.
Paskolos laikotarpis: 3 – 84 mėn.
Paskolai taikoma metinė palūkanų norma: nuo 9 proc.
Iš pateiktų pavyzdžių akivaizdu, jog paskolos užsienyje dirbantiems asmenims yra išduodamos gana skirtingomis sąlygomis, tad, norint pasinaudoti šia galimybe, derėtų objektyviai įvertinti skirtingų kreditorių pasiūlymus ir pasirinkti individualiu atveju sau tinkamiausią.
Patarimas. Net jei kreditorius, pristatydamas savo teikiamas finansines paslaugas, paskolų dirbantiems užsienyje ir neišskiria, tai dar nereiškia, jog realiai tokia galimybė nėra prieinama. Tiesiog pateikite paraišką, kuri ne tik nieko nekainuoja, bet ir neįpareigoja ir sužinosite atsakymą, ar konkretus kreditorius gali Jums suteikti norimą paskolą ir kokias sąlygas siūlo.
Papildomi saugikliai
Esant nepakankamam dokumentų kiekiui pagrįsti nuolatines pajamas ir jų tęstinumą ar neatitinkant kitų sąlygų, pavyzdžiui, kredito reitingo, galima imti paskolą su papildomu kredito davėjo nustatytu saugikliu. Paprastai tokių saugiklių išskiriami du – užstatas ir vekselis.
Užstatu dažniausia laikomas nekilnojamas turtas, kai kuriais atvejais automobilis (yra įmonės, kurios specializuojasi suteikiant paskolas užstatant automobilį). Tai populiarus variantas imant didesnės sumos paskolą, dažniausiai būsto paskolą, paskolą verslui ar vartojimo kreditą.
Vekselis – tai dokumentas, kuriuo paskolos gavėjas besąlygiškai įsipareigoja gražinti paskolą iki pasibaigiant terminui. Negražinus paskolos, vekselis perduodamas antstoliams išieškojimui.
Taigi, paskolos emigrantams yra išduodamos, tačiau vertinamos kaip rizikingesnės ir yra vertinamos atsakingiau. Svarbu kantrybė, atidžiai klausyti ir pateikti prašomus dokumentus. Jei jūsų kredito reitingas geras, jei gaunate pakankamas pajamas, turėtų būti nesudėtinga pereiti visą procedūrą ir gauti norimos sumos paskolą.