Lizingas šiuolaikiniam žmogui. Kas tai?

paskolos automobiliui

Dažniausiai esame mokomi, jog visada reikia taupyti, tačiau mokėjimas neišleisti pinigų nėra visada pats sumaniausias dalykas. Žinoma, reikia atskirti apgalvotą pinigų leidimą nuo nereikalingo švaistymo. Ar žinojote, kad lizingas, paskolos, kreditai nėra laikomi finansinio stygiaus ženklais? Dauguma pasiturinčių žmonių turi paskolas. Pasiskolinti pinigai, kuriais finansuojame kokį nors pirkinį ar paslaugą, nėra apmokestinami mokesčiais, nes tai nėra pajamos. Būtent šis atrodytų mažas ir bereikšmis faktas lemia turtingų žmonių įpročius skolintis ir investuoti, nes tai leidžia sukurti realią naudą bei papildyti piniginę dar labiau. Tai rekomenduojame prisiminti kuomet norėsite imti lizingą pirkiniui, jeigu grauš sąžinė, kad būsite skolingi. Šiandien plačiau aptarsime temą apie tai kas yra lizingas ir kodėl juo verta naudotis.

Kas yra lizingas?

Lizingas tai ilgalaikė nuomos sutartis, kurioje numatoma, kad nuomojamas turtas nuomos laikotarpio pabaigoje pereis nuomininko nuosavybėn. Tai prekinio kredito forma, kai pirkėjas gauna prekę ir gali ja naudotis, net jei nėra už ją visiškai atsiskaitęs. Ši kreditavimo forma itin išpopuliarėjo ir konkuruoja su bankų kreditais – procedūra paprastesnė, nereikalaujama užstato, nes daiktas finansinės nuomos įmonei priklauso tol, kol pirkėjas visiškai atsiskaito. Atsiranda naujų lizingo objektų – pvz., paslaugos. Lizingas dar vadinamas finansine nuoma, išperkamąja nuoma.

Lizingu paprastai įsigyjami įvairūs daiktai, tokie kaip buitinė technika, statybinės medžiagos, baldai ar automobiliai. Kadangi prekė, kurią įsigyjate lieka tarsi užstatas kreditoriui, tol kol sumokėsite visą sumą, lizingu galima įsigyti brangesnės vertės daiktų.

Lizingu perkama naudojantis bankų, kreditorių ar specializuotų įmonių paslaugomis. Visos finansinės įstaigos, teikiančios lizingo paslaugas turi turėti licenzijas bei yra prižiūrimos Lietuvos banko.

Lizingas labiausiai tinka individualių įmonių savininkams ir juridiniams asmenims, kurių verslui plėtoti reikia specialios įrangos, transporto priemonės ar patalpų.

Lizingo sutartį gali sudaryti ir fiziniai asmenys, pavyzdžiui, įsigyti automobilį. Tokiu atveju verta pasidomėti ne tik autolizingą suteikiančių įmonių pasiūlymais, bet ir banko kredito sąlygomis. Gali būti, kad kartais imti paskolą labiau apsimoka. Lizingu negalima įsigyti žemės ir valstybei priklausančių objektų.

Lizingo privalumai

Aišku didžiausias lizingo privalumas – galimybė pirkiniu naudotis iš karto, tačiau privalumų yra ir daugiau.

  • Nereikės mokėti užstato. Užstatu šiuo atveju tampa įsigyjamas nekilnojamasis turtas, įrengimai, transporto priemonė.
  • Mokėsite mažesnį pelno mokestį. Sutaupysite, nes nuo pelno, tai yra pajamų ir išlaidų skirtumo, reikia mokėti mokesčius. Įsigijus lizingu, lizingo įmokos ir įrengimų nusidėvėjimas buhalterijos dokumentuose bus traktuojami kaip išlaidos.
  • Daiktus įsigysite kiek pigiau. Lizingo įmonės dažnai perka didmeninėmis kainomis, todėl iš jų perpirkdami transportą ar įrengimus sumokėsite mažiau nei pasiėmę vartojimo paskolą ar pirkdami grynais.

Lizingas ar vartojimo paskola?

Lizingas yra dažnai lyginamas su kitu gerai žmonėms žinomu finansiniu instrumentu – vartojimo kreditu. Jie dažnai laikomi vienas kito alternatyva, nors įsigilinus į informaciją, suprantama, jog tai pakankamai skirtingi instrumentai naudojami skirtingomis aplinkybėmis.

Tam, kad būtų paprasčiau suprasti apie ką mes, pateikiame lizingo ir vartojimo kredito palyginimus.

  • Kaip leidžiami gauti pinigai?

Vartojimo kreditas: Pinigai pervedami į gavėjo banko sąskaitą ir leidžiami savo nuožiūra, nereikia atsiskaityti kas už juos įsigyta.

Lizingas: Pinigai skiriami konkrečiai prekei ar paslaugai įsigyti, bankas ar kita kredito įstaiga pinigus perveda pardavėjui, o ne paskolos gavėjui.

  • Kam išmokami pinigai?

Vartojimo kreditas: Išmokami į paskolos gavėjo sąskaitą.

Lizingas: Išmokami prekę ar paslaugą teikiančiai įmonei.

  • Ar reikalingas pradinis įnašas?

Vartojimo kreditas: Nereikia pradinio įnašo.

Lizingas: Gali reikėti pradinio įnašo.

  • Kokio dydžio palūkanos?

Vartojimo kreditas: Įprastai didesnės palūkanos nei lizingo atveju.

Lizingas: Įprastai mažesnės palūkanos nei vartojimo kredito atveju.

Šie keli pagrindiniai punktai, kuriais išskiriami lizingo ir vartojimo kredito skirtumai, turėtų padėti geriau apibrėžti mintyse, kas yra kas ir kada kuris variantas yra naudingesnis.

Automobilių lizingas

Automobilis yra viena iš tų įsigyjamų prekių, kurią dažnai svarstoma įsigyti lizingu. Paprastai dėl to, jog automobilis kainuoja daugiau, nei skalbimo mašina, tad reikalinga didesnė suma, kurią sunkiau susitaupyti iš anksto. Ypač jei senasis automobilis netikėtai sugedo.

Žinoma, galima imti tiesiog paskolą automobiliui, tačiau paskola automobiliui turi savo trūkumų kaip jau aptarėme ties vartojimo kreditų tema, yra pakankamai skirtumų, kurie lemia vieną ar kitą pasirinkimą. Perkant automobilį, didžiausią vaidmenį vaidina suteikiama paskola (ar lizingo suma).

Nors abu skolinimosi būdai turi savų privalumų ir trūkumų, tačiau ekspertai sutaria, jog perkant senesnį, iki 6 tūkst. eurų kainuojantį automobilį, finansiškai naudingiau kreiptis dėl automobilio paskolos suteikimo. Tačiau jei rengiatės pirkti naujesnį automobilį, kainuojantį daugiau kaip 6 tūkst. eurų, geresnį pasiūlymą jūs greičiausiai gausite iš lizingo bendrovės.

Palyginime naudojami skaičiai nėra tikslūs, jie orientaciniai, paimti iš realiai veikiančių įmonių pasiūlymų, tačiau skirtingos įmonės gali teikti skirtingus pasiūlymus.

Lizingas automobiliui

  • Suteikiamos lėšos įsigyti automobilį už 7 000 – 75 000 eur ( iki 90% automobilio vertės).
  • 6 – 96 mėn lizingo laikotarpis.
  • Automobilis nuosavybės teise priklauso kreditoriui tol, kol išmokamas lizingas.
  • Reikalingas pradinis įnašas, paprastai bent 10 %.
  • Automobilį privaloma apdrausti Kasko draudimu.

Paskola automobiliui

  • Suteikiama paskola nuo 1 000 iki 30 000 Eur, suma gali būti ir didesnė nei automobilio vertė.
  • 6 – 144 mėn paskolos laikotarpis.
  • Automobilis nuosavybes teise priklauso savininkui, nėra naudojamas kaip užstatas.
  • Pradinis įnašas nėra reikalingas.
  • Automobilio neprivaloma drausti Kasko draudimu.

Taigi, skirtumų išties esama. Kuris variantas yra tinkamesnis priklauso nuo įsigyjamo automobilio vertės ir pirkėjo kredito reitingo.

Lizingas be pabrangimo

Visi ne kartą esate girdėję terminą „nemokama paskola“. Kaip ir su paskolomis, taip ir su lizingu, pasitaiko iš ties gerų pasiūlymų leidžiančių sutaupyti arba tiesiog neišleisti perdaug. Būtent toks yra lizingas be pabrangimo.

Kas yra lizingas be pabrangimo? Tai paslauga, akcija, kuomet už įsigyjamą prekę sumokate tiek pat įsigyjant lizingu, kiek ir sumokėtumėte perkant iš kart. Reiškia, jog nėra papildomų palūkanų, o tik prekės vertė išskirstoma į periodiškus mokėjimus. Toks lizingas dar yra vadinamas nemokamu lizingu.

Lizingas be pabrangimo paprastai naudojamas ir kaip reklamos būdas, klientų pritraukimo būdas. Jums siūloma įsigyti brangesnę, geresnę prekę, už ją mokant dalimis, išsimokėtinai, tačiau dėl to neturint papildomų išlaidų (palūkanų). Ir tai iš ties geras bei patrauklus pasiūlymas, kuriuo verta pasinaudoti, jei planuojant įsigyti prekę, ir tokį pastebite.

Lizingo skaičiuoklė

Pirkti išsimokėtinai, t.y. lizingu, siūlo didieji prekybos centrai, įvairūs salonai, paslaugų teikimo vietos. Paprastai šios prekybos vietos turi sudarytas sutartis su tam tikrai kreditoriais arba gali būti siūlomas platus pasirinkimas kreditorių. Bet kokiu atveju, dažnai tenka lyginti kuris kreditorius siūlo geresnes sąlygas ir rinktis.

Šią užduotį palengvina lizingo skaičiuoklė, kuri parodo kokių palūkanų, kokio ilgiausio išsimokėjimo termino galima tikėtis. Visada apsimoka pasitikrinti prieš imantis veiksmų ir perkant išsimokėtinai.

Lizingo įmokos iš esmės priklauso nuo šių parametrų:

  • Perkamo daikto kainos – kuo ji didesnė, tuo bus didesnės įmokos.
  • Trukmė – Lizingas gali būti sudaromas įvairiam laikotarpiui, tačiau jis paprastai svyruoja tarp 6 mėnesių ir 7 metų. Konkreti trukmė priklauso nuo mokėtojo galimybių – kokio dydžio įmokas jis gali sau leisti mokėti, nuo to ir priklausys trukmė.
  • Avansas – jei įsigyjamas turtas yra brangus, avansas bus neišvengiamas; o jei pirkinys palyginti smulkus, avanso gali ir nebūti. Kuo didesnis avansas pradžioje – tuo mažesni bus likę mokėjimai, įskaitant sumokamas palūkanas.
  • Likutinė vertė – ne visuomet pasitaikantis dalykas. Jei daiktas išperkamas iki galo, liktinės vertės nebūna. Ji dažniausiai galima tik lengvųjų automobilių pirkimo atveju, nes jie lengviau realizuojami rinkoje. Jei finansinė nuoma su likutine verte – tai reiškia, kad suėjus sutarties terminui, pirkėjas gali nuspręsti, ar jis už sutartą mokestį įsigis perkamą daiktą iš lizingo bendrovės, ar atsisakys. Paprastai daikto vertė būna didesnė nei likutinė išpirkimo vertė, tad jis būna išperkamas.
  • Palūkanos – bene svarbiausias komponentas, parodantis kiek už šią paslaugą, kuri realiai yra pinigų skolinimas, pirkėjas turi sumokėti finansų tarpininkui, neskaitant sutarties mokesčio. Kuo palūkanos didesnės, tuo brangiau kainuos lizingo paslauga. Palūkanos skaičiuojamos nuo paskolintos sumos (tai yra pirkinio kaina, minus sumokėtas avansas, o likutinė vertė neminusuojama).

Lizingo rizikos

Pasirašant lizingo sutartį visada į ją gerai įsiskaitykite, jog nereikėtų nusivilti. Mes pateikiame, kelias rizikas į kurias reikėtų atžvelgti dėmėsį:

  • Atsisakymas leisti išpirkti nuosavybę. Net jei sutartyje nurodyta, kad objektą nupirksite, lizingo įmonė gali atsisakyti perduoti jums nuosavybės teises.
  • Nuosavybės konfiskacija. Kai kurios lizingo įmonės gali konfiskuoti nuosavybę, net jei įmokos mokamos laiku. Taip gali atsitikti, jei nebus laikomasi kitų sutartyje numatytų sąlygų. Tai gali būti tokios sąlygos kaip su transporto priemone išvažiuojate į kitą šalį, nors sutartyje nurodyta, kad naudositės tik Lietuvoje, arba nesilaikote eksploatacijos nurodymų ir įranga pernelyg greitai dėvisi arba genda.
  • Nuosavo turto praradimas. Kartais lizingo įstaiga įmonei ar paprastam vartotojui kaip lizingą duoda paskolą, o užstatu paima skolininko automobilį arba nekilnojamąjį turtą. Pavojus slypi tame, kad uždelsus mokėti įmokas, galima prarasti mašiną arba butą.

Keli patarimai renkantis lizingą

Lizingo sutartis
Visuomet prieš pasirašydami bet kokią sutartį atidžiai perskaitykite ir įsigilinkite į visas aprašytas sąlygas, susipažinkite su keliamais reikalavimais, minimomis atsakomybėmis. Atkreipkite dėmesį ir į galimo nuosavybės išpirkimo sąlygas.

Lizingo sutarties sąlygų laikymasis
Atkreipkite dėmesį, kokios nurodytos sąlygos ir pasekmės sutarties pažeidimo atveju, kokie veiksniai bus laikomi pažeidimais, pasidomekite, kokiu atveju lizingo tiekėjas gali nutraukti sutartį ir atsiimti nuosavybę.

Lizingo įmonė
Kitas be galo svarbus aspektas – pačios lizingo įmonės pasirinkimas. Visuomet rekomenduojame plačiau pasidomėti apie jus dominančią įmonę, jos veiklą, skaidrumą. Taip pat puikiu rodikliu gali tapti jau pasirinkusių prekių įsigijimą lizingu atsiliepimai ar komentarai. Patikrint įmonės veiklą galite paprasčiausiai internete – juk tai nieko nekainuoja.

Apibendrinimas

Lizingas yra įprasta kreditavimo forma ir be jos sunku įsivaizduoti kasdienį gyvenimą didesnių pirkinių įsigijimą. Tačiau kaip jau supratote, lizingas yra ir kreditavimo alternatyva, lyginama su vartojimo kreditu ar paskolomis. Todėl renkantis kaip įsigyti prekes ar paslaugas, visada apsvarstykite galimas alternatyvas, skirtingus pasiūlymus, paskaičiuokite su lizingo bei kredito skaičiuokle kas labiau apsimoka ir rinkitės protingai.

 

Rate this post
GAUTI PASKOLOS PASIŪLYMĄ
greitas kreditas palyginimas