10 būdų kaip sutaupyti pinigų
Kalbant apie taupymą ir jo naudą, kai kurie žmonės gali nepritarti: kaip sutaupyti pinigų, jei gaunamų pajamų vos užtenka būtiniausioms prekėms? Kaip sutaupyti būdų yra daugybė ir tikrai ne visada reikia atsisakyti mėgstamų daiktų ar paslaugų. Taupymas yra labiau susijęs su atsakingu išlaidų planavimu. Pradėsiu nuo rytojaus – dažniausiai pažadame sau kiekvieną kartą, kai nusprendžiame imtis kažko naujo, tačiau nežinome nuo ko pradėti, tad vis sugalvojame įvairiausių pasiteisinimų. Lygiai taip pat yra ir su taupymu, todėl šiandien dalinamės idėjomis kaip išmintingai leisti pinigus ir sutaupyti.
Kodėl taupymas yra svarbu?
Kiekvienas žmogus privalo turėti finansinio raštingumo pagrindus ir žinoti kaip sutaupyti uždirbtus pinigus. Taupymo įgūdis gerokai palengvina gyvenimą, sutaupyta suma suteikia saugumo, pasitikėjimo ir leidžia įgyvendinti planus bei svajones.
Dauguma ekonomistų rekomenduoja, kiekvienam žmogui turėti sutaupytą pinigų sumą, kuri būtų bent jau 3 atlyginimų dydžio. Tokia suma garantuoja, kad esant krizei, užklupus ligai ar netekus darbo dar bent tris mėnesius būtų galima gyventi saugiai, žinant, jog visos sąskaitos bus apmokėtos ir turėsite laiko susirasti kitą finansinį šaltinį.
Iš tiesų, 3 mėnesių dydžio sutaupyta suma yra tik minimali rekomenduojama suma. Geriausia turėti 6 mėnesių pajamų suma, o jei tik įmanoma tai ir didesnę, tuomet būsit ramus, kad užteks finansų ir ne tokioms būtinoms išlaidoms, kaip mažoms kelionėms, gimtadieniams ir pan.
1. Susidarykite biudžetą
Vienas iš pirmų žingsnių taupant pinigus yra – biudžeto sudarymas. Ant paprasto popieriaus lapo susirašykite visas savo pajamas ir kasmėnesines išlaidas. Taip pat, šiais laikas yra ir daugybė programėlių padedančių sekti savo finansus.
2. Sekite savo išlaidas
Tiksliai fiksuokite savo išlaidas ir suskirstykite jas į kategorijas, jog žinotumėte, kokiose gyvenimo srityse išleidžiate daugiausia ir ar visos išlaidos yra tikri būtinos.
Jei jums patinka dažnai lankytis naktiniuose klubuose, restoranuose, ir kituose brangiuose renginiuose, pabandykite paįvairinti pramogų ratą nemokamomis veiklomis. Eikite pasivaikščioti į mišką, važiuokite pasivažinėti dviračiu ar pasidarykite maisto gaminimo vakarėlį namuose. Reikia tik šiek tiek kūrybos, bet nemokamų ar pigių pramogų galimybės beribės.
3. Atsisakykite impulsyvių pirkinių
Jei esate pripratę švaistytis pinigais, impulsyviai naudoti kreditinę kortelę tai tiesiog sekti išlaidas Jums gali ir nepakakti. Geriausia, jog prieš einant į bet kurią parduotuvę griežtai nuspręstumėte ką pirksite ir susidarysite griežtą pirkinių sąrašą, kurio privalu laikytis. Jei kalbant apie maisto prekių parduotuvę tai venkite joje lankytis alkani, nes tokiu būdu tikrai impulsyviai prisipirksite kiek daugiau maisto nei reikėtų. Didesniems pirkiniams ar pirkiniams, kurie galbūt nėra jau tokie būtini, kaip pavyzdžiui, įvairūs drabužiai, laisvalaikio daiktai pritaikykite 24 val. Jeigu išlaukus tiek laiko jums vis dar reikės šio pirkinio, tuomet šios prekės jums tikrai reikia ir galite ją nusipirkti. Ši taisyklė padeda atskirti noriu nuo reikia. Šiai taisyklei galima pritaikyti ir pinigų sumą, pavyzdžiui, reikia išlaukti parą jei norima išleisti apie 100 eur.
4. Atsisakykite žalingų įpročių
Pasistenkite sumažinti neigiamų įpročių išlaidas: alkoholis, cigaretės kenkia ir sveikatai, ir piniginei. Ypatingai jei esate pripratę eiti į barus ar klubus kiekvieną penktadienio vakarą, dažniausiai susiskaičiuojama patirtas išlaidas tik grįžus namo, kai jau per vėlu. Blogiausiu atveju, su draugais susitarkite vakarą pradėti namuose, kur galėsite pavalgyti ir išgerti kiek pigesnių alkoholinių gėrimų ir tik paskui keliaukite į miestą.
5. Investuokite
Nors investavimas ir neatneša finansinio saugumo iš karto, tačiau nesikoncentruokite tik į būdus sutaupyti čia ir dabar, nes taupymas bei santaupų kaupimas turėtų būti natūralus nuolatinis procesas. Investavimas tai padės padidinti santaupas pasyviai.
6. 50 30 20 taisyklė
Ši taisyklė yra tokia populiari, jog ją tikriausiai patars kiekvienas finansų ekspertas ar ekonomistas. Šios taisyklės pagrindas yra teisingas pajamų paskirstymas, tai yra:
- 50% būtinosioms išlaidoms;
- 30 % nebūtiniems dalykams;
- 20% santaupoms;
Tik gavę atlyginimą ir taip paskirstę jį, turėsite mažiau pagundų išleisti daugiau pinigų nereikalingiems pirkiniams.
7. Atsisakykite nereikalingų paslaugų
Ar tikrai naudojatės visomis paslaugomis turite įsigiję? Pavyzdžiui, ar Jums tikrai reikia mokėti už televiziją ir Netflix? Ar tikrai lankote sporto klubą, o gal verčiau galite sporto klubą iškeisti į bėgiojimą lauke? Jeigu nesinaudojate šiomis paslaugomus – jų atsisakykite, nes tai gali padėti sutaupyti ne vieną dešimtį eurų.
8. Palyginkite kainas
Įvairios parduotuvės savo pirkėjams taiko akcijas bei kainas, tad prieš perkant ypatingai brangesnius daiktus, rekomenduojame palyginti kainas ir įsivertinti, kurioje parduotuvėje tas prekes galite įsigyti už geresnę kainą. Nepamirškite patikrinti ir el. Parduotuvių, nes kartais ten būna geresnės kainos nei fizinėse parduotuvėse.
9. Sekite nuolaidas
Nėra nieko gėdingo laukti nuolaidų bei akcijų ir apsipirkinėti ypatingiems patiekalams ar produktams tik tada. Ypatingai prieš šventes ir po jų galima rasti labai gerų nuolaidų, kuriomis verta pasinaudoti. Taip pat, pasinaudokite parduotuvėse taikomomis nuolaidomis lojaliems klientams įsigyjant lojalumo korteles.
10. Atsidarykite taupomąją sąskaitą
Taupomosios sąskaitos tikslas – joje laikant lėšas, gyventojui kaupti palūkanas ir laisvai disponuoti sąskaitoje esančiomis santaupomis. Ją galima bet kada papildyti, o prireikus – santaupas pasiimti, nenutraukiant sutarties. Tai yra puikus būdas savo pinigus įdarbinti, kad jie labai nenuvertėtų.
Kiek laiko reikia taupyti pinigus?
Kaip ir minėjome anksčiau minimali suma, kurią reikia sutaupyti yra Jūsų 3 mėnesių atlyginimas., tad jei uždirbate pavyzdžiui 1200 eur, Jums reiks sutaupyti 3600 eur, ir jei naudosite 50 30 20 taisyklę, tai užtruksite truputi daugiau, nei metus. Tačiau nepamirškite, kad taupymas turėtų būti nuolatinis procesas ir Jūsų kasdienis įprotis, kuris atneš Jūsų namams ramybę.
Apibendrinant, norime priminti, kad tikrai savęs neskriauskite su per dideliu taupymu, nes vis gi santaupos reikalingos tam, kad gyventumėte laimingą ir ramų gyvenimą ir tikrai vertą kars nuo karto ir papramogauti savęs labai nevaržant.